nlp1

چطور ذهن خود را آماده موفقیت کنیم

زندگی بازخورد نگرش ماست. ما ناخواسته بیشتر اوقات درگیر افکار منفی و نادرست میشویم.نگرش منفی مانع لذت بردن ما از زندگی و دستیابی به موفقیت میشود. بهترین راه برای تغییر نگرش ایجاد عادتهای مثبت روزانه و تکرار آنهاست. عادتها کارهایی است که در ناخودآگاه ما انجام میشود و هرکاری با تکرار فراوان برایر ما تبدیل به عادت میشود. در ادامه به 10 مورد از این عادتهای مثبت اشاره میکنیم.

  • یک دفتر شکرگزاری داشته باشید.

ذهن ما تمایل شدیدی به اتفاقات منفی و خاطرات تلخ دارد. گاهی یک اتفاق با برخورد بد کل روز شما را خراب میکند. وقتی آگاهانه بابت داشته هایمان شکر گرار باشیم. حس خوب و انرژی مثبت دائم در زندگی ما جریان پیدا میکند. یکی از مفیدترین راه ها داشتن دفتر شکرگزاری است. هر روز یکی از داشته هایتان را در آن دفتر بنویسید و حس خوب خود به آن و شکرگزاری بابت آن را در دفتر یادداشت کنید. هر لحظه که اتفاق ناخوشایندی وارد زندگیتان شد فوری از دفتر شکرگزاریتان

استفاده کنید و آن را مرور کنید.

  • مشکلات را از زاویه جدیدی ببینید.

ما هیچ گاه به بن بست نمیرسیم در راه رسیدن به اهداف ممکن است با چالشهایی مواجه شویم ویا شکست بخوریم. قبل از هر چیز در خود این نگرش را ایجاد کنید که هیچ گاه نا امید نمی شود و دست از تلاش بر نمیدارید. ممکن است برای حل یک مشکل مجبور باشیم راه های مختلفی را امتحان کنیم مطمئنا این کار بهتر از ناامیدی و تلاش نکردن است.

با چالشهای زندگی دوستانه برخورد کنید. مشکلات را به چشم فرصتهایی برای ارتقا شخصی خود ببینید و جنبه ماجراجویی برای آنها در نظر بگیرید. به قول رابرت کیوساکی نوبسنده کتاب پدر پولدر،پدر فقیر “شما یا پیروز میشوید یا چیز جدیدی یاد میگیرید”

  • گاهی خوب است شکست بخورید یا مردود شوید

وقتی در پیشنهاد ازدواج جواب رد میشنوید یا درمضاحبه شغلی رد میشوید دلیلی بر عدم صلاحیت شما نیست. باید همیشه احساس لایق بودن داشته باشید و از نه شنیدن خسته نشوید. همیشه این احساس را داشته باشید وقتی یک جواب رد میشنوید موقعیت بهتری در انتظار شماست که صدهابار بهتر از موقعیت قبلی است.

حتی اگر اتفاق ناخوشایندی افتاد مثل از دست دادن شغلتان با انرژی مثب به آن نگاه کنید به چشم فرصتی برای دست یابی به شغلی بهتر به آن نگاه کنید و هرگز پیش بینی اتفاقات بد و منفی برای خودتان نداشته باشید.

  • کلمات مثبت را در زندگی به کار ببرید

واژه هایی که به کار میبریم بسیار با اهمیت هستند و در واقع زندگی ما را میسازند. شما با کلمات به زندگی خود جهت میدهید اگر نظر و کلام شما در مورد زندگی ملال آور ، خسته کننده ، پر هرج و مرج و نابسامان باشد زندگی هم دقیقا همین ها را به شما عطا میکند.

اگر از کلمات مثبت و انرژی بخش در توصیف زندگی استفاده کنید شرایط بهتری را تجربه خواهید کرد. تحقیقاتی در آمریکا نشان داده که این نگرش و کلام مثبت حتی با میزان درآمدی که کسب میکنید ارتباط معنا داری دارد.

  • کلمه میتوانم را جایگزین باید کنید

کلمه باید نوعی اجبار به همراه دارد به عنوان مثال وقتی میگویید “باید امروز از سوپرمارکت خرید کنم” ذهن شما به صورت ناخودآگاه در حالت مقاومت قرارمیگیرد. فرض کنید میخواهید هر روز صبح ساعت 6 بیدارشوید و ورزش کنید به جای اینکه بگویید “من باید هر روز ساعت 6 ازخواب بیدارشوم” بگویید “من میتوانم هر روز ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوم” این کار باعث میشود حس توانمندی و قدردانی از خود نیز در شما فعال گردد.

  • در مورد مسائل خارج از کنترل بحث نکنید

وقتی وارد محیط یا جمعی میشوید که در مورد مسائل سیاسی یا بدی هوا بحث میشود سعی کنید از آن بحث دوری کنید. این بحث ها تنها باعث ایجاد حس بد و ضعیف بودن در شما میکند و هیچ تغییر هم در اصل ماجرا ایجاد نمیکند.

در این شرایط حتی سعی نکنید شکایت دیگران را تایید کنید و با آنها هم درد شوید. تمرکز خود را از چیزهای منفی دور کنید.

  • بر تنفس خود تمرکز کنید

مطالعات نشان داده نحوه تنفس ما بر احساساتمان تاثیرگذار است. از تکنیک تنفس عمیق و حبس و بازدم طولانی استفاده کنید. روش آن بی این صورت است که چند مرتبه درروز نفس عمیق از بینی بکشید چند ثانیه آن را حبس کنید و از دهان به آرامی طی چند ثانیه خراج کنید. این نوع تنفس را چند بار پشت سرهم تکرارکنید. تا ضربان قلبان تنظیم شده و آرام شوید.

  • چشم و گوشتان را به اخبار ببندید

بیشتر اخباری که از طریق تلویزیون یا شبکه های اجتماعی به ما میرسند ناخوشایند است. انسان به طور طبیعی کشش عجیبی به اخبار بد و اتفاقات ناگوار دارد به همین دلیل است بیشتر محتوای سایتها و شبکه های خبری پوشیده از این اخبار است . این مساله به میزان زیادی احساس شما را درگیر کرده و از انرژِی تان برای دستیابی به اهداف میکاهد. حتما تا به حال پیش آمده یک خبر بد در ابتدای صبح کل روزتان را خراب کرده و هیچ کارمثبتی طی آن روز انجام نداده اید چون احساسات شما درگیر مساله ای شده که هیچ کاری برای آن نمیتوانید انجام دهید.

  • برای مشکلات راه حل پیش بینی کنید

افراد موفق مشکلات را به حال خود رها نمیکنند. اما برای آنها پیشنهاد سازنده و قابل اجرا دارند. از نظر مثبت اندیش هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و هر چالش و مشکلی راه حلی دارد که باید اجرا شود. همیشه به دنبال اشکالات اطرفتان نباشد که زیبایی ها را نبینید ولی همیشه راه کارهایی برای بهتر شدن اوضاع و  روابط داشته باشید.

  • شادی را به دیگران هدیه کنید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *