tracy23423

به روش برایان تریسی هدف گذاری کنید

قبل از ورود به نحوه هدف گذاری باید بدانید اهداف میتوانند بزرگ باشند یا کوچک میتوانند بلند مدت باشند یا کوتاه مدت. هرچه بتوانید اهد ف بزرگتان را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید بهتر است. هم در زمان کوتاه تری میتوانید به اهداف مشخص شده برسید هم مسیری که پیموده اید قابل سنجش واندازه گیری است.

در ابتدا باید این را بدانید که موفقیت در زندگی یک پکیج کامل است. شما نمیتوانید در بعضی امور زندگی عالی باشید و برخی امور افتضاح. باید این را بدانید چنین موفقیتی اصلا ازشمند نبوده و باعث شادمانی و خوشبختی شما نمیشود.

ابتدا باید زندگی را به این 7 حوزه تقسیم نمود:

  • شغل و کسب و کار
  • درآمد و امور مالی
  • خانواده و روابط دوستانه
  • سلامت جسمی
  • امور معنوی
  • تفریح و سرگرمی
  • امور اجتماعی

اکثر اهداف در این 7 حوزه خلاصه میشوند. از نگاه برایان تریسی به عنوان یکی از بزرگترین مربیان موفقیت، کلید همه دستاورد های بزرگ این است که بر روی مهمترین کارها و اهداف تمرکز کنید و تا رسیدن به آن هذف دست از تلاش برندارید.

از نظر او برای دستیابی به اهدف چه بزرگ چه کوچک 7 گام باید برداشته شود که به شرح زیرند:

گام اول : خواسته خود را واضح و روشن مشخص کنید

به عنوان مثال میخواهید درآمد بیشتری داشته باشید، به طور واضح مشخص کنید چه میزان درآمد میخواهید داشته باشید. فرضا در حال حاضر ماهانه 2 میلیون تومان درآمد دارید باسد مشخصا بیان کنید که میخواهید درآمدتان 2 برابر یعنی 4 میلیون تومان باشد.

وقتی دقیقا مشخص کنید چه میخواهید راحت تر و سریعتر میتوانید به آن دست پیدا کنید

 

گام دوم: اهداف را بنویسید

بعد از مشخص کردن دقیق اهدافتان باید آنرا مکتوب کنید. نوشتن اهداف کمک میکند به صورت ملموس تر آنها را حس کنید و تعهد بیشتری برایتان نسبت به آنها ایجاد میکند. بهتراست دفتری برای این منظور داشته باشید و بعد از نوشتن اهداف مدام به آن سربزنیدو آنها را مرور کنید. برای نوشتن اهداف از زمان حال و جملات قطعی استفاده کنید. از به کاربردن شاید و احتمالا پرهیزکنید. به عنوان مثال بنویسید “من هم اکنون ماهانه درآمد 4 میلیون تومانی دارم”

 

گام سوم: ضرب العجل تعیین کنید

یک زمان مشخص و معقول براب دستیابی به اهدافتان تعیین کنید. با توجه به بزرگی یا کوچکی اهداف این ضرب العجل چند ماه تا چند سال میتواند باشد. میتوانید اهداف خیلی بزرگ را به قدمهای کوچک تر تقسیم کرده و برای هرکدام زمانی را در نظر بگیرید.

اگر در زمان مقرر به هدف نرسیدید نا امید نشوید با توجه به محلی که درمسیر هدف قراردارید دوباره زمان جدیدی مشخص کنید و هرگز کوتاه نیایید. با خود بگویید اگر دیرتربه هدفم برسم بهتر از آن است که دست از آن بردارم.

 

گام چهارم: ازکارهایی که میتوانید انجام دهید فهرست تهیه کنید

برای دست یابی به اهداف باید بدانید چه امکاناتی در اختیار دارید و چه کارهایی میتوانید انجام دهید. وقتی شروع به نوشتن لیست میکنید ضمیر ناخودآگاه به کمکتان می آید و مواردی را به شما پیشنهاد میکند. دانشها ، تجارب و مهارتهای خودتان را بنویسید. علایق و کارهایی که دوست دارید و همینطور موانع و مشکلاتی که ممکن است برسر راهتان قرارگیرد را نیز یادداشت کنید. لیستی از کسانی که در اطرافتان هستند و میتوانید روی کمکشان حساب کنید تهیه کنید و فهرستی از کارهایی که میتوانید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید تهیه کنید(هریک از لیستها را جداگانه بنویسید)

 

گام پنجم: اولویت بندی کنید

بعد از فهرست کردن موارد آنها را اولویت بندی کنید و بر اساس اولویت مرتب کنید به عنوان مثال مهمترین مهارتهای خود و مهمترین علایق خود را در بالاقراردهید همینطور کسانی که بیشترین کمک را میتوانند بکنند را در بالای لیست قراردهید. در فهرست کارها نیز هرکاری توانایی بیشتر یا علاقه بیشتری در آن دارید را اولویت بالاتری بدهید.

 

گام ششم: اقدام کنید

با توجه به فهرستها تهیه شده میتوانید دست به اقدام بزنید. به عنوان مثال شما در زمینه کامپیوتر متخصص و با تجربه هستید و در شرکتی با دستمزد مشخص کار میکنید وبا توجه به لیست به تدریس علاقه زیادی دارید. میتوانید از این طریق در زمانهای خالی درآمد خود را افزایش دهید یا با تولید محتوای آموزش و فروش دراینترنت کسب درآمد بیشتری کنید. پس اقدام شما می شود فعالیت در جهت تولید محتوای آموزشی ، اقدام برای برگزاری دوره های آموزشی و بازاریابی و جذب مشتری در این حوزه میباشد.

 

گام هفتم: تلاش کنید تا هر روز به هدفتان یک قدم نزدیکتر شوید

مهمترین گام از این روش 7 مرحله ای همین گام است. اینکه هرگز ناامید نشوید و دست از تلاش برندارید. هر روز خودتان را یک گام به هدف نزدیک تر کنید. اگر هدفتان نیازمند این است که دانش خود را ارتقأ دهید همین کار را بکنید. صبور باشید و به توانایی های خودتان ایمان داشته باشید و از برخورد با موانع نهراسید و دلسرد نشوید. بدانید مشکلات هم بخشی از مسیر دستیابی به اهداف هستند و اغلب موفقیت درست پشت بزرگترین مشکل شما پنهان شده است.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *